Haber

İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘Çoban Start-up’ projesiyle genç çoban adaylarını destekliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘nin ‘Çoban Start-up’ projesi ile desteklenecek genç çoban adayları. Proje kapsamında ekonomik güçlükler nedeniyle çobanlığı bırakmak zorunda kalan genç üreticilere evcil hayvan ve ağıl yapabilmeleri için inşaat malzemesi desteği verilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzTarım ve İzDoğa şirketlerinden birinin ortaklaşa yürüttüğü Çoban Start-up projesi ile çobanlık tecrübesi olan ancak ekonomik koşullar nedeniyle çobanlığı bırakmak zorunda kalan 18-30 yaş arası genç üreticiler desteklenecek. Projeden faydalanacak üreticilere 40 adet yerli damızlık keçi ve ağıl inşa etmeleri için inşaat malzemeleri sağlanacak. Çobanlar ‘Başka Tarım’ sertifika programına dahil edilecek ve sütleri garanti altına alınacak.

İLK ETAPTA 20 ÜRETİCİ ESAS ALACAK

Çoban Start-up projesine Kınık’tan 32, Kiraz’dan 11, Bergama’dan 8 ve Bayındır’dan 8 olmak üzere toplam 59 başvuru yapıldı. 59 başvuru arasından İzmir’de ikamet eden, 18-30 yaşları arasında olan, tarım kooperatifi ortağı olan, daha önce küçükbaş hayvancılık yapıp bu alanda deneyim kazanan ancak ekonomik güçlükler nedeniyle hayvancılığı bırakan, büyükbaş ve küçükbaş ve küçükbaş ve kendisi ve birinci derece yakınları için keçi. Hayvan sahibi olmama kriterlerini sağlayan bireyler Çoban Başlangıç ​​eki almaya hak kazanırlar.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda Bergama’dan 4, Kınık’tan 6, Kiraz’dan 4 ve Bayındır’dan 6 olmak üzere toplam 20 üretici Çoban Start-up desteği almaya hak kazandı. Üreticiler başvurularının durumunu www.izmir.bel.tr/tr/BaskaBirTarimBasvuruDurumSonuc adresinden görebilecekler.

GENÇ Çoban otlaklara dönecek

İzTarm, Çoban Başlangıç ​​desteği almaya hak kazanan genç çoban adayları ile sözleşme imzalayacak. Temmuz ve Ağustos aylarında eğitim alacak genç çoban adaylarına ağıl üretimi için malzeme desteği verilecek. Ahır üretim sürecini tamamlayan adaylara Ekim ayında 40 adet barbel ve malt ırkı keçi dağıtılacaktır. Genç çoban adaylarına başlangıçta yem takviyesi de yapılacak. Start-up’ın desteği ile genç üreticilere destek verilerek çobanlık mesleğinin yeniden canlandırılması amaçlanıyor.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

ezine-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu